15 تکنیک فوق العاده برای سئوی خارجی

افراد زیادی هستند که در حال راه اندازی وبلاگ خود هستند و تعداد بیشتری نیز مدتی است که سایت خود را تاسیس کرده اند، اما نمی دانند که سئو چیست و چگونه باید از آن استفاده کرد!


کلمه SEO کوتاه شده Search Engine Optimization و به معنی بهینه سازی برای موتورهای جستجو است. این همان جایی است که صفحات وب خود را تهیه می کنید و تکنیک های خاصی را پیاده می کنید که به شما کمک می کند تا در صفحات نتایج جستجو (SERP) در بالاترین جای ممکن قرار بگیرید. هر چه صفحات شما در گوگل، یاهو، بینگ و غیره رتبه بالاتری داشته باشند، سایت شما می تواند ترافیک بیشتری را دریافت کند. 


سئو (SEO) را می توان به دو دسته تقسیم کرد: سئوی داخلی (on-page-seo) و سئوی خارجی (off-page-seo)


سئوی داخلی به همه کارهایی اشاره دارد که می توانید در سایت خودتان انجام دهید تا رتبه بالاتری به دست بیاورید، به عنوان نمونه، عناوین صفحات، لینکدهی داخلی، تگ ها و توضیحات متا و مواردی از این قبیل.

 

سئو


سئوی خارجی به همه کارهایی اشاره دارد که می توانید در خارج از وبسایت خود انجام دهید تا رتبه بهتری به دست بیاورید، به عنوان نمونه، فعالیت در شبکه های اجتماعی، ارسال مقالات، بازاریابی فروم (انجمن های اینترنتی) و وبلاگ و مواردی از این دست.


ما در این مطلب منحصرا به سئوی خارجی و برخی از موثرترین روش های مرتبط با آن برای بهبود رتبه صفحات شما در موتورهای جستجو می پردازیم. 

 

بهینه سازی سایت خارجی برای موتورهای جستجو


1. سایت های شبکه های اجتماعی


امروزه شبکه های اجتماعی بیش از گذشته رشد کرده اند. فعالیت در سایت های رسانه های اجتماعی، که گاهی از آن به عنوان «مدیریت شهرت اینترنتی» یاد می شود، گامی اساسی است که به کمک آن می توانید تبلیغات، بازاریابی و ایجاد شهرت آنلاین خود در حوزه فعالیت تان را آغاز کنید.


کاری که باید انجام دهید این است که در محبوب ترین وبسایت های شبکه های اجتماعی، مانند فیسبوک، لینکدین، توییتر، گوگل پلاس و مواردی از این قبیل ثبت نام کنید و برای خود یک پروفایل بسازید. این کار به شما اجازه می دهد تا شبکه ارتباطات خود در اینترنت را گسترش دهید، با دوستان خود ارتباط و تعامل برقرار کنید، موارد مختلفی را با هم به اشتراک بگذارید، و از همه مهم تر، وبسایت یا وبلاگ خود را ترویج کنید و به گسترش شهرت آنلاین خود کمک کنید.

 

2. وبلاگ نویسی


یکی از بهترین روش ها برای ترویج اینترنتی وبسایت شما وبلاگ نویسی است. با ایجاد وبلاگ برای وبسایت خود دلیلی برای بازگشت به سایت و دنبال کردن مطالب تان به بازدیدکنندگان می دهید. به علاوه، این کار باعث می شود که موتورهای جستجو بیشتر سایت شما را مورد بررسی قرار دهند، چرا که باید آخرین مطالب وبلاگ شما را پوشش دهند و همین به شما کمک می کند تا رتبه های بالاتری را در صفحات نتایج موتورهای جستجو (SERP) کسب کنید. 

 

وبلاگ نویسی


به این منظور، لازم است آیتم های محتوایی متعدد و منحصر به فردی را برای وبلاگ خود تولید کنید، مانند اینفوگرافی ها، فهرست برترین ها، مطالب آموزشی، ویدیوهای ویروسی و مواردی از این قبیل. سعی کنید که همیشه مطلبی که می خواهید از طریق مطلب وبلاگ به مخاطبان خود انتقال بدهید را واضح و دقیق تنظیم کنید و هیچگاه از بیان اصل موضوع طفره نروید.


به منظور ترویج وبلاگ خود، آن را به دایرکتوری های وبلاگ های حوزه فعالیت خود و موتورهای جستجوی وبلاگ ها ارسال کنید . در صورتی که خودتان نمی توانید محتوای خوبی برای وبلاگ تان بنویسید، همیشه می توانید یک وبلاگ نویس مهمان را به کار گرفته و از او بخواهید تا محتوای دقیق و منحصر به فردی برای شما به رشته تحریر در آورد تا وبلاگ شما بتواند امتیاز بیشتری را از جانب موتورهای جستجو دریافت کند.

 

3. بازاریابی وبلاگی


در وبلاگ هایی که اجازه درج لینک در بخش نظرات را می دهند و مرتبط با حوزه فعالیت شما هستند نظر بگذارید. موتورهای جستجو می توانند این لینک ها را بررسی کنند، در نتیجه این کار باعث می شود به سمت وبسایت شما هدایت شوند. این وبلاگ ها معمولا با عنوان وبلاگ های Do-Follow (در مقابل no-follow) شناخته می شوند (همانند وبلاگ ها که می توانید در انتهای این مطلب نظر خود را درج کنید!)

 

4. بازاریابی فروم (انجمن های اینترنتی)


فروم هایی که به حوزه فعالیت شما مربوط هستند را در اینترنت پیدا کنید و به فعالیت در آنها بپردازید. در تاپیک ها مطلب بگذارید، به سوالات دیگران پاسخ دهید، مشاوره بدهید و ... . این باعث می شود تا شما به عنوان فردی که در آن حوزه تخصص دارد شهرت پیدا کنید. سعی کنید از فروم های " Do-Follow" استفاده کنید تا بتوانید در امضای خود یک لینک به وبسایت تان قرار دهید تا باعث افزایش شانس بررسی سایت شما توسط موتورهای جستجو شود. 

 

5. ارسال به موتورهای جستجو


موتورهای جستجو بالاخره سایت شما را در اینترنت پیدا خواهند کرد، اما این می تواند زمانبر باشد. برای افزایش سرعت این فرآیند، باید وبسایت خود را به معروف ترین موتورهای جستجو، مانند گوگل، یاهو، بینگ و امثال آنها معرفی کنید.

 

6. ارسال در دایرکتوری ها


ممکن است عقیده بسیاری از مردم بر این باشد که دوره معرفی در دایرکتوری ها گذشته است. به اعتقاد ما اینطور نیست، چرا که شما در حقیقت احتمال قرار گرفتن سایت خود در معرض دید مخاطبان تان را افزایش می دهید. نتیجه ای که حاصل خواهد شد تماما به انتخاب کارآمد ترین دایرکتوری ها و مناسب ترین دسته بندی های موجود بستگی دارد. شما می توانید سایت خود را در دایرکتوری های عمومی هم ارسال کنید، اما برای دریافت بیشترین تاثیر بهتر است به ارسال آن در دایرکتوری های تخصصی مبادرت کنید. البته درست است که کسب نتیجه با تاخیر قابل توجهی همراه است، اما با این حال، ارزشش را دارد.

 

7. نشانه گذاری اجتماعی (Social Bookmarking)


یکی دیگر از روشهای فوق العاده برای ترویج وبسایت شما نشانه گذاری اجتماعی است. آخرین پست ها و صفحات وبلاگ خود را به محبوب ترین سایت های نشانه گذاری، مانند StumbleUpon، Digg، Delicious، Reddit و امثال آنها ارسال کنید.

 

نشانه گذاری


از آنجایی که محتوای این وبسایتها مرتبا در حال بروز رسانی است، موتورهای جستجو علاقه زیادی به آنها دارند. 
شما باید در این کار دقت زیادی به خرج دهید و از تگ ها، که برای نشر خبر شما در یک شبکه گسترده ضروری هستند به درستی استفاده کنید. بسته به اینکه مشارکت شما چقدر تاثیرگذار باشد، ترافیک سایت شما از این طریق افزایش خواهد یافت.

 

8. استفاده از لینک طعمه (Link Baiting)


یکی دیگر از راه های محبوب ترویج سایت، استفاده از لینک طعمه است. چنانچه یک پست منحصر به فرد و واقعا پرطرفدار برای سایت خود تولید کنید، در اینصورت دیگران تمایل پیدا می کنند تا به آن لینک بدهند. شاید محتوای وبسایت دیگری را در سایت خود کپی یا منتشر کرده باشید، در چنین حالتی درج لینک سایت اصلی را به عنوان منبع فراموش نکنید. این کار را برای دیگران انجام دهید، و اگر محتوای موثقی دارید اجازه دهید که همین کار را دیگران نیز برای شما انجام دهند. این روش دیگری برای افزایش محبوبیت لینک های شما است. 

 

9. به اشتراک گذاری تصاویر


اگر از تصاویر مخصوص به خودتان در سایت خود استفاده کرده اید، می توانید آنها را در وبسایت های عمده اشتراک گذاری تصاویر، مانند فلیکر، پیکاسا، Photo Bucket و امثال آنها به اشتراک بگذارید. دیگران می توانند آنها را مشاهده کرده و زیرشان نظر بگذارند و چه بسا لینک آنها به سایت شما را دنبال کنند.

 

10. بازاریابی ویدیویی

 

بازاریابی ویدئویی


مشابه با به اشتراک گذاری تصاویر، چنانچه ویدیوهایی دارید که از آنها در سایت خود استفاده کرده اید، می توانید آنها را در سایتهایی مانند یوتیوب، vimeo و سایتهای نظیر آنها منتشر کنید و به مخاطبان اجازه دهید که از روش های دیگری نیز محتوای شما را پیدا و به آن دسترسی پیدا کنند.

 

11. نقد و بررسی های کسب و کارها


در سایت های عمده نقد و بررسی کسب و کارها مانند RateitAll، Shvoong، Kaboodle و Stylefeeder درباره کسب و کارهای دیگر نظرات و نقد و بررسی های خود را بنویسید یا از دوستان یا مشتریان خود بخواهید که برای کسب و کار شما همین کار را انجام دهند.

 

12. دایرکتوری های محلی


بسته به حوزه فعالیت سایت شما، ممکن است معرفی آن در دایرکتوری های محلی برای شما سودمند واقع شود. چنانچه وبسایتی دارید که کسب و کار محلی شما را ترویج می کند، در اینصورت به جای انتشار در دایرکتوری های عمومی و مواجهه با حجم سنگینی از رقابت، ارسال در دایرکتوری های محلی که به موتورهای جستجو اجازه می دهند تا به آسانی وبسایت شما را مشاهده کرده و محتوای آن را دریافت کنند بسیار سودمندتر خواهد بود. این به شما کمک خواهد کرد تا به مخاطبان هدفمندتری دسترسی پیدا کنید. شما می توانید سایت خود را به وبسایت هایی مانند Google Local، Maps، Yahoo Local، Yellow Pages و امثال آنها ارسال کنید.

 

13. ارسال مقاله


اگر مقالات سایتتان را خودتان می نویسید، می توانید آنها را به دایرکتوری های پرطرفدار مقالات، مانند Ezine، Go Articles، Now Public و نمونه های مشابه آنها ارسال کنید. این کار می تواند به جذب ترافیک برای سایت شما کمک کند، به علاوه می توانید لینک هایی را نیز از دیگران برای سایت خود دریافت کنید (اگرچه این معمولا فرآیند کندتری است).

 

14. شبکه خرید اجتماعی

 

خرید اجتماعی


چنانچه وبسایت فروش آنلاین دارید، یک استراتژی مناسب برای تبلیغ و برندسازی رایگان برای محصولات تان انتشار آنها در شبکه های خرید اینترنتی است. با انتشار محصولات خود در سایتهایی مانند Google Product Search، Yahoo Online Shopping، MSN Online Shopping و سایر شبکه های عمده خرید مانند Kaboodle و Style Feeder احتمال اینکه مخاطبان تان محصولات شما را پیدا کنند افزایش پیدا خواهد کرد.

 

15. به سوالات پاسخ دهید


شما می توانید فعالانه در پاسخگویی به سوالات در سایت هایی مانند Yahoo Answers مشارکت کنید. با پاسخگویی و پرسش سوالات مرتبط با حوزه فعالیت سایت خود می توانید برای خود به عنوان فردی که در آن حوزه تخصص دارد شهرت ایجاد کنید. شما می توانید در صورت لزوم در بخش منبع پاسخ به سایت خود لینک بدهید تا دیگران بتوانند به آسانی سایت شما را پیدا کنند. اگر اسپم نکنید، این نیز روش فوق العاده دیگری برای افزایش محبوبیت لینک شما است.

انتشار : 15 اسفند 1395

دیدگاه ها

کد امنیتی
دیدگاه کاربران

    هیچ دیدگاهی در حال حاضر ثبت نشده است.