5 اشتباه در سئو که رتبه شما را به زیر می کشند

ممکن است بسیاری از شما من را به عنوان یک کارآفرین بشناسید، اما در واقع من در گذشته در مبحث سئو فعالیت می کردم. اگرچه این روزها از قوانین سئو پیروی می کنم، اما در گذشته به خاطر سروکار داشتن با سئوی کلاه سیاه معروف بودم. اما نگران نباشید، این مطلب درباره اخلاق در سئو یا اینکه باید به دنبال سئوی کلاه سفید یا کلاه سیاه باشید نیست.

 

من بخاطر تجربه ای که در دنیای سئوی کلاه سفید و کلاه سیاه داشته ام، یاد گرفته ام که اگر نمی خواهید رتبه شما سقوط کند از چه چیزهایی باید اجتناب کنید.

 

 

رتبه گوگل

 

اشتباه رایج شماره 1:  می توانید در متن لینک از کلمه کلیدی استفاده کنید، اما نه زیاد

 

بهترین راه برای بهبود رتبه شما، ایجاد متن لینک (anchor text) های حاوی کلمه کلیدی در لینک هایتان است. به عنوان مثال، اگر می خواهم استارتاپ KISSmetrics برای عبارت " web analytics" در نتایج جستجو رتبه ای به دست بیاورد، باید کاری کنم که وبسایت های دیگر به KISSmetrics لینک بدهند.

 

هنگامی که این سایت ها را متقاعد می کنم تا به من لینک بدهند، ایده آل این است که به جای نام شرکت من (KISSmetrics) از عبارت web analytics به عنوان متن لینک استفاده کنند.

اگر سایت های بیشتری از کلمه کلیدی web analytics که می خواهم برای آن در نتایج جستجو رتبه کسب کنم به عنوان متن لینک استفاده کنند، رتبه من برای آن کلمه کلیدی سر به فلک خواهد کشید.

 

اما چیزی که شاید از آن اطلاع نداشته باشید این است که اگر تعداد لینک هایی که حاوی کلمه کلیدی هستند بیش از حد زیاد باشد، رتبه شما پس از مدتی به شکل چشمگیری سقوط خواهد کرد. بنابراین باید متناوباً متن لینک را تغییر دهید و ترجیحاً کاری کنید که طبیعی به نظر برسد.

اساساً، داشتن متن لینک با کلمه کلیدی خوب است، اما نباید بیش از حد زیاد باشد. من معمولا سعی می کنم متن لینک هایم برای کمتر از 10 درصد از لینک ها کلمه کلیدی را در خود داشته باشد.

 

اشتباه رایج شماره 2: از صفحات داخلی غافل نشوید

 

 

سئو

 

هنگامی که وبسایت خود را برای موتورهای جستجو بهینه سازی می کنید، اگرچه معمولا کد همه صفحات وبسایت تان را بهینه می کنید، اما به دلایلی لینکدهی به صفحات داخلی سایت را فراموش می کنید.

صفحه اصلی سایت شما مهم است، اما ارجاع همه لینک ها به صفحه اصلی واقعا غیرطبیعی است.

من شخصا سعی می کنم که اطمینان پیدا کنم که حداقل مقصد 80 درصد از لینک های سایت به صفحات داخلی است. بهترین راه برای انجام این کار این است که اطمینان پیدا کنید که صفحات داخلی تان واقعا محتوای خوبی در خود دارند.

 

هنگامی که صفحات وبسایت شما لینک های بیشتری را دریافت می کنند، متوجه خواهید شد که رتبه صفحه اصلی شما نیز بالا می رود. علتش این است که موتورهای جستجو رتبه بندی شما را فقط بر اساس تک تک صفحات سایت شما ارزیابی نمی کنند، بلکه سایت شما را به عنوان یک مجموعه نیز در نظر می گیرند. به همین دلیل است که سایت هایی مانند About.com و ویکی پدیا برای میلیون ها عبارت حائز رتبه هستند.

 

اشتباه رایج شماره 3: برای موفقیت باید آهسته و پیوسته پیش بروید

 

شما میلیون ها بار مصراع "رهرو آنست که آهسته و پیوسته رود" را شنیده اید، اما آیا واقعا به آن عمل می کنید؟ می دانم، خودم هم همیشه رعایت نمی کنم.

اجازه بدهید به مثال قبلی درباره متن " web analytics" برای لینک ها برگردیم. پیش از آغاز لینک سازی نه تنها باید به تعداد لینک های بازگشتی که در حال حاضر دارم توجه کنم، بلکه باید تعداد لینک های رقبا را هم مد نظر قرار دهم.

 

به عنوان مثال، اگر در حالیکه من فقط 1000 لینک دارم، میانگین لینک رقبای من بیش از 100000 لینک باشد، ممکن است اولین واکنش من این باشد به سرعت به لینک سازی بپردازم تا به آنها برسم. در یک دنیای ایده آل چنین چیزی باید موثر باشد، اما در دنیایی که گوگل در آن حضور دارد چنین چیزی مصداق ندارد.

 

  • سعی نکنید تعداد لینک هایتان را هر ماه دو یا سه برابر کنید. سعی کنید پیوسته بر مبنای یک درصد پایینتر، مثلا 5 تا 10 درصد آن را افزایش دهید.
  • فقط به افزایش انبوه لینک فکر نکنید، بلکه در عوض لینک های مرتبط بسازید، چرا که این لینک ها هستند که رتبه شما را خیلی سریع تر بالا می برند.
  • از لینک در همه صفحات دوری کنید. اگرچه خرید آنها آسان است، اما اینکه فردی در همه صفحات به شما لینک بدهد غیرطبیعی است، مگر اینکه وبلاگ داشته باشد (بخش پیوندهای وبلاگ یا blogrolls)

 

البته انجام آنچه در بالا به آن اشاره شد تعداد لینک های شما را به تعداد لینک رقبا نمی رساند، اما از این طریق رتبه شما به طرز چشمگیری افزایش خواهد یافت.

 

مراقب باشید که در دام لینک سازی سریع نیفتید؛ اگرچه در کوتاه مدت رتبه شما افزایش خواهد یافت، اما هنگامی که به بالاترین مرتبه رسیدید، حفظ رتبه برای شما بسیار دشوار خواهد بود. در چنین شرایطی، در مقایسه با افزایش پیوسته ای از ساختن مستمر لینک های مرتبط به دست می آورید، شاهد نوسانات بسیاری خواهید بود.

 

اشتباه رایج شماره 4: محتوا همیشه پادشاهی نمی کند

 

 

نوشتن محتوا

 

آیا این جمله معروف را شنیده اید که می گوید "محتوا پادشاهی می کند"؟ معمولا چنین چیزی درست است، اما اگر به اندازه کافی به وبسایت شما لینک داده نشده باشد، ترافیک زیادی جذب نخواهید کرد.

کاری که باید انجام دهید لزوما نباید رفتن به oDesk، پرداختن هزینه برای یک میلیون مطلب محتوایی و تلاش برای رقابت با Demand Media باشد. چیزی که مهم است، داشتن نسبت محتوا به لینک مناسب است.

 

منظور من این است که موتورهای جستجو تعداد لینک هایی که به وبسایت شما داده شده را در مقایسه با مقدار محتوایی که در سایت دارید مورد تجزیه و تحلیل قرار می دهند. بنابراین، اگر 100 لینک دارید در حالیکه تعداد مطالب محتوای شما یک میلیون عدد است، در چنین شرایطی اگر سایت های بیشتری به وبسایت شما لینک ندهند، بسیاری از صفحات تان در گوگل ایندکس نخواهند شد.

 

متاسفانه من از نسبت دقیق محتوا در برابر لینک هایی که باید داشته باشید اطلاعی ندارم، اما توصیه می کنم تولید محتوا و لینک سازی را به صورت همزمان انجام دهید. در غیر اینصورت ممکن است رشد ترافیک شما از جانب موتورهای جستجو متوقف شود.

 

اشتباه رایج شماره 5: تگ های عنوان و توضیحات متا واقعا اهمیت دارند

 

در طول تمام سالهایی که در حوزه سئو فعالیت می کردم، یک اشتباه رایج تکراری همیشه توجه من را به خود جلب می کرد: عدم توجه کافی به تگ های عنوان و توضیحات متا.

اما پیش از اینکه به سراغ تکنیک های ساده ای که من از آنها برای بهینه سازی تگ عنوان و توضیح متا استفاده می کنم برویم، می خواهم از شما درخواست کنم که لطفی به من بکنید: در مورد آنها سهل انگاری نکنید.

 

من از این تکنیک ها در سایت هایی مانند Gizmodo، TechCrunch، Mashable و تقریبا 30 سایت دیگر از 100 وبلاگ برتر اینترنت استفاده کرده ام و چیزی که شاهد آن بودم افزایش قابل توجه ترافیک آنها بود.

 

  • تگ های عنوان شما باید در هر صفحه منحصر به فرد و حدود 60 کاراکتر باشند.
  • از نام وبسایت خود در همه تگ های عنوان استفاده نکنید، زیرا این کار باعث می شود که تکراری به نظر برسند. نام وبسایت خود را تنها در تگ عنوان صفحه اصلی، صفحه درباره ما، صفحه تماس و سایر صفحات عمومی به کار ببرید.
  • توضیحات متای شما باید منحصر به فرد باشد، نمایش دهنده محتوای صفحه باشد (فقط آن را با کلمه های کلیدی پر نکنید) و حدودا 25 کلمه داشته باشد.

 

سعی کنید این تغییرات را در تگ های عنوان و توضیحات متای خود اعمال کنید. چنانچه وبسایت شما از سایر وبسایت ها لینک های متعددی جذب کرده که با تعداد صفحات تان تناسب دارد، این تغییرات ترافیک شما را به مانند ترافیک TechCrunch، مضاعف خواهد کرد. اما اگر به آن اندازه ترافیک یا لینک ورودی نداشته باشید، تاثیر قابل ملاحظه ای را در ترافیک موتورهای جستجو شاهد نخواهید بود.

 

نتیجه گیری

 

تاکتیک های سئو ی متعددی وجود دارند که می توانید از آنها برای افزایش رتبه خود استفاده کنید، اما در انتخاب آنها احتیاط کنید. اگرچه ممکن است استفاده از برخی تکنیک ها در کوتاه مدت باعث افزایش رتبه شما شود، این امکان وجود دارد که این روند در بلندمدت سیر نزولی به خود بگیرد. در چنین شرایطی پیش از آنکه متوجه شوید که چه اتفاقی افتاده، کار از کار گذشته است.

انتشار : 22 اسفند 1395

دیدگاه ها

کد امنیتی
دیدگاه کاربران

    هیچ دیدگاهی در حال حاضر ثبت نشده است.